tytuł

Czyli kurs na strategiczne myślenie...

wtorek, 16 lipca 2013

SHORT VIDEO: a na co to komu?

Nareszcie! Yes, we can!

- wejść w potencjalnie drogą formę promocji jaką jest reklama video
- zaistnieć jako video branded content
- ba, możemy to zrobić na kilka sposób


A, wszystko dzięki Twitterowi i Facebookowi, a dokładniej Instagramowi i Vine'owi.
Od teraz media społecznościowe i kontent video nie będą jednoznacznie kojarzyć się  z YouTubem. Oczywiście obydwie mobilne aplikacje nie powinny zagrozić giganotwi, ale znacząco mogą zmienić kreowanie strategii komunikacyjnych w wielu branżach.

Przyjrzyjmy się na pierwszy rzut Vine. Nie jest to totalna świeżynka, ale dopiero teraz, po pierwszy modyfikacjach i update'ach można z niej swobodnie korzystać, nie czytając miliona komentarzy, zaśmiecaczy feedu (i na Androidach). Z pewnością docenią ją userzy Twittera- gdyż głównie poprzez ten serwis możemy znaleźć przyjaciół (prócz direct mail bądź SMS- wow, co za dinozaur).
Podstawową funkcjonalnością apki jest opcja nagrywania kilkusekundowych filmików, które zapętlają się jak GIF'y. Zabawne, tagowane, kategoryzowane, udostępnianie, komentowane poprzez system kompatybilny z Twitterem (wyłącznie) daje dużo zabawy- jak na razie tylko tyle.Jeżeli chodzi o zastosowanie marketingowe aplikacji:
- plugin pozwalający prosto z apki udostępnianie treści video bezpośrednio na www, blogu (poprzez unikalny kod do wpięcia)
Oznacza to, że możemy wzbogacić swoje treści na istniejącym już kanale komunikacji. That's it.
- ewentualne konto firmowe na Vine może poprzez odpowiedni dobór #tagów zebrać szerszą społeczność, którą następnie kierować będzie do e-sklepu, promo site etc. (w Polsce zasięg dość mizerny, więc ciężko byłoby za ten kanał budżetować klienta)- potencjał tylko wśród sieciówek
- duży atut dla marek, które swoją komunikację już opierają na Twitterze, szczególnie tych z silnie rozwiniętym BOK: w 7 sekund możemy łatwo pokazać w 3 krokach jak coś zrobić, nacisnąć, wypełnić, wykonać, czyli mini tutoriale, uzupełnieniem na częste odpowiedzi followersów.

Instagram, mam nadzieję znany już wszystkim heavy userom SM długo nie zwlekał po sukcesie konkurenta. Na Facebookowej konferencji z zapartym tchem czekaliśmy nowych featurów aplikacji uczącej się na przykładzie młodszego brata.
Praca domowa odrobiona, ale nie do końca...
Video- opcja dłuższych treści: 15 sekundowych, ale bez zapętlenia (dla usera olbrzymia strata jakościowa, ale także funkcjonalna), dla urządzenia mobilnego wielkie obciążenie (pamięci, transferu)- czas oczekiwania na załadowanie 15 sekundowego filmu przy internecie 3G to około 5 sekund (założenie przeglądania treści na newsfeedzie traci zastosowanie).
Dla marketerów...
15 sekund, to dodatkowe 9 sekund prezentacji produktu :)
Brak zapętlenia pozwala na inną formę, treść w opozycji do Vine'a- NIE ZABAWNY, ALE INFORMACYJNY KONTENT (mini blogi, recenzje, pokazy, skróty z wydarzeń, promocji, pokazów)
Nie robimy dla funu, ale żeby coś faktycznie przekazać, od początku do końca ( z konkretnym plotem).
Oczywiście jest wtyczka do generowania kodu do wstawienia na www lub blog i linkowanie, integracja z FB: olbrzymi plus i zasięg dodatkowy dla kontentu.

A jak to wygląda w praktyce?
Czy mamy już jakieś case'y marketingowe?

+Honda jest w trakcie kampanii ww. BOK dla klientów na Vine. Tutaj filmik opowiadający o niej #wantnewcar- nie bieżąco możemy też śledzić już ich poczynania online.


Mamy również pierwsze konkursy. Tym razem w wykonaniu +Nissan na Instagramie i Vine: mix kanałów?! SUPER POMYSŁ=podwójne zasięgi.
http://yourdoortomore.com/

Dla wszystkich niedowiarków, którzy twierdzą, że w 6 czy 15 sekund nie da się nic powiedzieć udowadniamy. Trailer opowieści o największym wizjonerze naszych czasów +Steve Jobs memorial page
http://instagram.com/p/br4iT0oUeD

Conclusion:
wzbogacajmy nasze koncepty o UGC: najlepiej VIDEO!